Білозірська громада

Черкаська область, Черкаський район

Що таке бюджет участі (громадський бюджет)?

 

Ви давно хочете, щоб у вашій громаді з’явився простір для відпочинку молоді чи організації дозвілля населенню? Мрієте, щоб встановили велодоріжку або маєте інші соціально-важливі ідеї? Тоді бюджет участі – ваш шанс зробити свій внесок у розвиток Білозірської ОТГ.

В умовах, коли в свідомості громадян виникає бажання активного залучення до розвитку громади світовий досвід приходить на допомогу.

Понад 1500 міст на всіх континентах вже більш як 20 років втілюють ідею партиципаторного бюджетування (від  англ. слова «participate» – "брати участь") або, звичною для нас мовою, громадського бюджету чи бюджету участі.

Україна ж побачила перспективу лише в 2015 року, але активно переймає світовий досвід та намагається перейти на європейський спосіб бюджетування. Наша держава лише набуває практичні навички та знання щодо громадського бюджетування. Все змінилось два роки тому, коли Фундація польсько-української співпраці ПАУСІ приїхала в Чернігів, Черкаси та Полтаву з проектом "Партиципаторний бюджет – можливості для підвищення громадської активності та встановлення належного партнерства з органами влади".

Саме в безпосередній активній участі свідомих громадян у житті власної громади і полягає ідея громадського бюджетування. Залучення мешканців до процесу ухвалення рішень з розподілу бюджетних коштів на реалізацію їх власних проектів – один з найчіткіших прикладів використання норм прямої демократії.

За останній рік такий простий механізм впливу на владу здобув прихильність у багатьох містах України. Крім перших ініціаторів (Чернігів, Черкаси, Полтава), Бюджет участі  вже діє в більш ніж 20 містах, а в 13 - знаходиться в процесі впровадження. Для населення така можливість  впливу на прийняття органами місцевого самоврядування рішень – це певний тест на потенціал мобілізації громади у встановленні партнерських відносин з органами місцевої влади.

Мешканці, депутати, представники органів місцевого самоврядування, члени громадських організацій обговорюють пріоритети розвитку громади, які надає бюджет участі. Після консультацій та обговорень у громади формується бачення сторонами, які ідеї слід реалізувати першочергово місцевій владі. Простими словами «бюджет участі» – це можливість громади реалізовувати власні соціальні проекти за бюджетні кошти.

 

Етапи реалізації проекту

У бюджеті Білозірської об’єднаної територіальної громади щороку передбачатимуться гроші, тобто загальний обсяг Бюджету участі на реалізацію громадських проектів в розмірі 1 %  від доходів загального фонду бюджету об’єднаної територіальної громади без урахування міжбюджетних трансфертів, але не менше 150,00 тис. грн.. та оголошується щороку під час голосування за бюджет громади.

Ви даєте ідею та її технічне обґрунтування, а реалізовує її місцева влада за бюджетні кошти. Головне, щоб вашу ініціативу підтримала громада ОТГ шляхом голосування.
Після подачі пропозиції заявником, проект проходить перевірку. У разі необхідності та  за обов’язкового погодження з автором, до нього можуть вноситися корективи. Далі всі проектні пропозиції, які відповідають вимогам та пройшли верифікацію (перевірку), будуть представлені для голосування громадськості.

Важливо те, що власне мешканці Білозірської ОТГ своїм голосуванням обиратимуть кращі проекти. Після затвердження бюджету ОТГ на наступний рік будуть визначені структурні підрозділи виконавчого комітету Білозірської сільської ради, відповідальні за виконання проектів-переможців. Реалізація проектів відбуватиметься протягом 2018 року, проводитиметься контроль за виконанням завдань, а по завершенню буде здійснено публічний звіт.

 

Основні вимоги до проектної пропозиції:

  • одна заявка – один об’єкт;
  • вартість проектної пропозиції повинна бути  становити  від 10 000,00 грн. до 50 000,00 грн. на 1 проект та повинна бути втілена протягом одного календарного року;
  • якщо проектна пропозиція передбачає використання земельної ділянки, то вона має належати до власності територіальної громади Білозірської ОТГ;
  • реалізація проектної пропозиції можлива лише в тому випадку, якщо вона спрямована на користь всіх громадян, а не на конкретну особу та не має на меті отримання прибутку.

Перевага надаватиметься, на сам перед, тим проектам Бюджету участі, які фінансуватимуться за рахунок коштів Білозірської ОТГ, що спрямовані на:

- благоустрій територій Білозірської ОТГ,
- організацію дозвілля,
- заходи з енергозбереження,
- покращення екологічної ситуації на території Білозірської ОТГ,
- інші суспільно-корисні соціальні проекти.

 

Як обиратимуться переможці?

За кращі проекти голосуватимуть не депутати, не члени виконкому Білозірської сільської ради, а виключно фізичні особи, тобто мешканці БІлозірської  ОТГ. Як вже повідомлялося, всі заявки, які відповідатимуть вимогам, будуть розміщені на офіційному сайті Білозірської сілської ради. Віддати свій голос зможуть під час електронного голосування на сайті, а також заповнивши спеціальний бланк у Білозірській сільській раді чи в іншому місці на території громади (точні адреси будуть оприлюднені напередодні старту голосування). Важливо, що мешканці Білозірської ОТГ зможуть проголосувати  тільки за 1 проект – «одни голос – один проект».

 

Поради від експертів

Щоб реалізувати власну ідею для вдосконалення життя в Білозірській ОТГ в рамках бюджету участі необхідно чітко обрати об’єкт, який можна змінити на краще. Об’єкт необхідно обрати такий, що буде цікавий для більшості жителів Білозірської ОТГ й не викликатиме супротиву в громаді.  Ідея повинна бути реалістичною, адже бюджет ОТГ завжди обмежений (вартість проектної пропозиції повинна бути  становити  від 10 000,00 грн. до 50 000,00 грн. на 1 проект). 

Важливим є те, щоб ініціювала ідею може не лишеодна людина, а й група відповідальних громадян, які вболівають за свій об’єкт чи ініціативу. 
Після підготовки проектної пропозиції необхідно переконати жителів Білозірської ОТГ, щоб вони підтримали ініціативу на голосуванні. 

Необхідно написати у проектній заявці максимальну конкретику, щоб громадяни, які обиратимуть найкращу ідею, чітко бачили результат. Найкращий варіант – візуалізація задуманого (макет, малюнок, ескіз тощо). 

Найголовніше у бюджеті участі – довіра до  місцевої влади, яка реалізовуватиме проектні пропозиції переможців голосування. Адже у цьому процесі не мають важелів впливу ані чиновники, ані міський голова. Безпосередню участь приймають лише мешканці Білозірської ОТГ.

 

Трохи історії

Модель «бюджету участі» виникла у 1987 році. Протягом 10 років вона тестувалася у різних містах Бразилії. У 1997 – 2000 рр. ідея участі громадян у розподілі бюджетних коштів поширилася Латинською Америкою, а з 2000 р. – досягла країн Північної Америки, Європи, Африки, Азії та Австралії. 

У Польщі громадський бюджет запрацював у 2011, а в Україну поняття прийшло лише у 2015 року. За підтримки Фундації ПАУСІ міста Чернігів, Черкаси та Полтава запровадили бюджет участі  у рамках Проекту «Партиципаторний бюджет – можливості для підвищення громадської активності і встановлення справжнього партнерства з органами влади» (за сприяння Польсько-канадської програми підтримки демократії). 

В Білозірської ОТГ «бюджет участі» запроваджується з 2017 році. Положення про бюджет участі в Білозірській ОТГ депутати підтримали на сьомій черговій сесії Білозірської сільської ради 27 червня 2017 року. Крім того, у громаді протягом 18-20 липня 2017 року відбуватимуться  навчальні семінари до участі яких можуть приєднатися всі охочі. Проект реалізовується в Білозірської ОТГ за підтримки Фундації польсько-української співпраці ПАУСІ у рамках проекту "Партиципаторний бюджет – можливості для підвищення громадської активності та встановлення належного партнерства з органами влади".

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь