В пам'яті жертв Голодомору в Україні (1932—1933)

Дата: 25.11.2016 14:48

В історії бурхливого XX ст. голодомор 1932-33 років в Україні посідає особливе місце.

Перший масовий голод, що розпочався відразу ж після закінчення громадянської війни та придушення української революції, охопив значну частину України: Запорізьку, Донецьку, Катеринославську, Миколаївську, Одеську губернії. Причини його лише частково мали об’єктивний характер – посуха 1921 р., економічні наслідки першої світової та громадянської воєн. Найголовнішими чинниками стали: крах сільськогосподарської практики тодішнього режиму, скорочення посівних площ у колишніх хлібородних районах внаслідок політики воєнного комунізму, директивні методи компартійного керівництва, яке розподіляло наявні продресурси на користь промислових центрів, передусім тих, що знаходилися поза межами України.

Голод 1932-33 років охопив ті ж самі регіони України, але цього разу його спричинили, насамперед, політичні чинники. Голодомор 1932-1933 рр. був не випадковим явищем природного чи соціального походження, а наслідком цілеспрямовано застосованого більшовицькою владою терору голодом, тобто геноцидом.

Масове фізичне винищення українських хліборобів штучним голодом було свідомим терористичним актом тоталітарної системи проти мирних людей, внаслідок чого зник не тільки численний прошарок заможних і незалежних від держави селян-підприємців, але й цілі покоління землеробського населення. Було підірвано соціальні основи нації, її традиції, духовну культуру та самобутність.

Історики і демографи ще й досі сперечаються щодо кількості жертв голодомору, називаючи різні дані – від 3 до 10 мільйонів. Найвірогідніше, враховуючи матеріали перепису населення 1937 р., втрати населення внаслідок повного фізичного виснаження, тифу, кишково-шлункових отруєнь, канібалізму, репресій, самогубств на грунті розладу психіки та соціального колапсу становили на теренах України близько 7 мільйонів осіб. Всеосяжність цієї національної катастрофи можна збагнути лише глибиною внутрішнього потрясіння кожного, хто вважає себе цивілізованою людиною. Голодне лихоліття, яке охопило адміністративні райони з населення понад 40 млн. осіб і тривало майже два роки, явище не стихійне, а цілком рукотворне.

Не оминуло лихо й Білозір’я, багато жертв полягло.

25 листопада 2016 року Білозірська громада вшанувала пам'ять жертв голодомору.

У загальноосвітніх  навчальних закладах проведено  тематичні уроки, лекції, бесіди, семінари, зустрічі, круглі столи  голодомор 1932 – 1933 років. «Страчені голодом: невідомий геноцид українців». У центрі культури та дозвілля - Фотодокументальна виставка « Окраєць хліба ціною  в  життя». Учням п’ятих класів проведено екскурсію до народного музею «П’ять колосків». Відбулася  панахида за померлими під час голодомору 1932 -1933 років настоятелем парафії протоієреєм Іваном Сідельником. Громада вшанувала пам’ять жертв голодомору хвилиною мовчання та поклала квіти до пам’ятного знаку.

26 листопада 2016 року о 16.00 просимо залучитися всіх жителів  Білозірської громади до акції «Запали свічку пам’яті».