Білозірська громада

Черкаська область, Черкаський район

Зрушують процес реформи з децентралізації зацікавлені люди на рівні громад, – професор Георг Мільбрадт

Дата: 08.12.2016 14:30
Кількість переглядів: 560

     Децентралізаційні процеси в Україні, їхні рушійні сили, майбутні виклики в ході утворення ОТГ та шляхи їх подолання. На ці та інші питання відповідав Прем’єр-міністр федеральної землі Саксонія у відставці, експерт GIZ, професор Георг Мільбрадт на підсумковій прес-конференції, яка відбулася вчора у приміщенні ОДА.

     У ході триденного візиту на Черкащину професор Георг Мільбрадт устиг поспілкуватися з представниками місцевого самоврядування, відвідав Білозірську громаду, яку назвав показовою для всієї області, та поспілкувався зі студентами черкаського університету про досвід німецької успішної економічної політики. Основна мета візиту професора – пояснити переваги децентралізації спираючись на досвід інших країн, які вже пройшли цей шлях. Зокрема на прикладі тих федеративних земель, які раніше належали до Німецької демократичної республіки, або Польщі.

     Говорить, Україна зараз перебуває на важливому етапі з упровадження реформи з децентралізації та готова утворювати громади, оскільки відповідна підготовка вже проведена.

     – В Україні 25 років, за які можна було б поступово утворити сильні та достатньо великі громади, були втрачені, – зауважує професор Георг Мільбрадт. – Це означає, що ваша країна має не так багато часу, як мала, приміром, Східна Німеччина, Польща чи Чехія. Тому зараз, зважаючи на економічну ситуацію, у якій перебуває Україна, необхідно якомога швидше дати поштовх, щоб усе рухалося уперед.

     Професор називає три основні переваги децентралізації для міст і сіл Черкащини. Насамперед, утворення громад сприятиме посиленню демократії саме на місцях. По-друге, на нижчому рівні краще можна задовольнити потреби мешканців. Передовсім йдеться про якість послуг, які надаватимуться громадянам. І, по-третє, завдяки можливості розпоряджатися своїми податками, громада сама турбуватиметься про те, як можна покращити ситуацію на своїй території та на що спрямувати ресурси у першу чергу. Втім, є й проблеми, які можуть виникнути у зв’язку з децентралізацією. Зокрема це стосується дефіциту кваліфікованих кадрів, які могли б надавати якісні послуги на місцях. Актуальною нині лишається і недосконалість законодавчої бази.

     – Об’єднання в Україні проходить на добровільних засадах і в цьому мають бути переконані прості люди, – наголошує професор. – Тому що таку основоположну реформу не можна робити проти волі громадськості. Зрушити процес об’єднання в громадах можуть і мають зацікавлені, навіть заангажовані люди на місцях. Реформа не може робитися, коли є опір. Тому важливо, аби саме жителів сіл, селищ та міст інформували про переваги децентралізації.

     Георг Мільбрадт відзначає, якщо зараз, на першому етапі, триває законодавча робота на вищому рівні, то на другому вона має сягнути саме районів. Оскільки велика громада, яка тільки об’єдналася, має виконувати зовсім інші функції та зобов’язання.

     – Для кожної форми децентралізації важливо, щоб делегувалися не тільки обов’язки, а й передавалися необхідні гроші для їхнього виконання, – зауважує пан Георг. – Громада може жити за свої ж податки чи їхню частку, що вже втілюється в Україні. Також ті трансфери, що надходять зверху, мають бути без цільового призначення. Це необхідно для того, щоб не впливати на автономність ОТГ. Тому що коли отримуєш гроші лише за виконані роботи, то громада не має необхідної свободи і вирішенні своїх першочергових проблем. У Німеччині ми називаємо це «золотим повідком». Англійці говорять дещо брутальніше і називають «золотими кайданами».

     У процесі утворення ОТГ жителі сіл Черкащини часто висловлюють побоювання, що втратять власну ідентичність, у них закриють школи або інші необхідні заклади. Георг Мільбрадт у цьому випадку радить укладати договори між селами-об’єднавцями.

     – Маленькі містечка та селища не хочуть втрачати своєї ідентичності і надалі прагнуть мати вплив у межах своїх вузьких рамок, – відзначає Прем’єр-міністр федеральної землі Саксонія у відставці. – У таких випадках ми дозволяли тим громадам, що об’єднуються, укладати між собою угоди. У цих договорах визначалося, приміром, у якій громаді буде старша школа, у якій молодша, де будуватимуться спортивні комплекси або інші важливі інфраструктурні об’єкти.

     Загалом, за словами пана професора, перед Україною ще тільки постають ті важливі об’єднавчі питання, які необхідно буде вирішувати. Втім, на його переконання, відповіді на них знайдуться у процесі втілення реформи з децентралізації.

Джерело: Черкаська ОДА


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь