Білозірська громада

Черкаська область, Черкаський район

"Непредставницька демократія" чи сепаратизм: під Черкасами організовують "народну республіку"?

Дата: 30.03.2016 11:58
Кількість переглядів: 1049

     Зміна сільського голови не розрядила обстановку в Червоній Слободі. Хоч багаторічний очільник села Микола Котко свій "пост" здав Зінаїді Михайленко, місцевих активістів такий сценарій все одно не влаштовує.
     Група осіб, мабуть, зжилася з образом вічних опозиціонерів, тепер чоловіки під гучні гасла відкопують "сокиру війни" і готуються до нового, радикальнішого, протистояння з офіційною владою. В конфлікті розбирався кореспондент УНН-Центр.

     Хтось, схоже, вирішив погратися в державотворців: органи місцевого самоврядування називають самопроголошеними, у так званій “громаді” збираються створювати народну міліцію та органи судового слідства. У своїх діях активісти спираються на документ, що йменують статутом. Зрозуміло, що будь-яка гра хороша, поки не виходить за рамки закону чи елементарної моралі. А червонослобідські реформатори, здається, зовсім не бачать меж. У селі їх, не соромлячись, уже називають сепаратистами.

Великі розбірки у великому селі

     Післяреволюційні роки в майже 10-тисячній Слободі пройшли під знаком протистояння влади в особі Миколи Котка, який був обраний головою у 2010 році, та місцевих активістів на чолі з Віталієм Бортником та Віталієм Гузем. “Полум’яне” протистояння двох сторін запам’яталося десятками обопільних звинувачень, словесними (і не тільки) перепалками, прес-конференціями і врешті-решт судовою тяганиною. Говорили, ділили і боролися тоді за все, що тільки можна: від ґудзика на пальто до магазина в центрі села.

     “Сільський голова незлюбив мене за активність”, - пояснював ситуацію Бортник, якому в кінці 2014 року інкримінували дрібне хуліганство за безпорядки на сесії сільської ради.

     “У селі Бортник разом із активістами розповсюджують листівки із написом: “Всяка законна влада є плодом узурпації". Мені нагадує це якийсь сепаратиський рух, який не визнає законну владу і хоче руйнувати весь устрій місцевого самоврядування”, – відповідав Микола Котко.

     Восени 2015 на місцевих виборах сільським головою було обрано представника ВО “Батьківщина” Зінаїду Михайленко. Віталій Бортник в підсумку отримав депутатський мандат.

     Уже в лютому активісти заявили, що “сільська голова зійшла з розуму”…

Народна міліція і органи судового слідства по-сільському

     Причина звинувачень на адресу голови криється в конфлікті, що виник на сесії сільської ради 18 лютого. Тоді депутатський корпус відмовився включати до порядку денного ініційоване Бортником питання щодо так званого Статуту Територіальної громади Українського народу села Червона Слобода, який “активісти” розповсюджували в Інтернеті ще з літа.

     “Щоб припинити зловживання та порушення Законів і “Регламенту сільської ради”, депутат висмикнув дроти, чим вимкнув мікрофон. Депутати в свою чергу упереджено і одноголосно проголосували за видалення з зали непокірного депутата, проте останній не став виконувати злочинне рішення”, - так описуються події на сесії на сайті активістів, де вони час від часу звітують про свою діяльність.

     Поведінка чоловіків обурює депутатів сільради, які звинувачують Бортника і Котко в деструктивній діяльності.

     "Ці люди таке щось виробляють… Приходять, порушують регламент сесії, комісій. Ставляють якісь незрозумілі питання, своїми витівками заважають тим, хто прийшов працювати, а не базар розводити, - обурюється Валентина Прядко, депутат сільради двох скликань від ВО “Батьківщина”. – Вони требують статут, кажуть: віддайте майно, землю, бюджет. Хто нас розумними назве? Селу нічим не допомагають, роботи з них ніякої"!

     Власне, сам по собі згаданий статут є дуже цікавим документом, тож розглянемо деякі, найцікавіші, пункти.

     Так, наприклад, Розділ 16 передбачає утворення в так званій територіальній громаді “Комітету внутрішніх справ”, що має стати “органом безпосереднього управління власним підрозділом територіальної міліції Українського народу села Червона Слобода”, іншим словом – народним аналогом правоохоронної системи в “територіальній громаді”.

     Підпункти статті 271 статуту передбачають створення власної міліції “для безпосереднього та прямого управління адміністративною територією села”.

     У підпунктах, зокрема, зазначається про створення центру з підготовки та перепідготовки кадрів міліції з числа її складу та навіть жителів громади.

     Статею передбачено також утворення територіальних підрозділів Національної гвардії України, які будуть формуватися з місцевих добровольців.

      Oкрім всього, начальника для власної міліції слобідчани також хочуть призначати та знімати самі.

     “Територіальний підрозділ міліції села Червона Слобода створюється рішенням зборів виборців територіальної громади Українського народу села Червона Слобода”, - йдеться в статті 272.

     Статутом на червонослобідських міліціонерів покладається цілий ряд функцій, серед яких розслідування злочинів, забезпечення безпеки дорожнього руху, виконання кримінальних покарань і адміністративних стягнень, захист їх посадових осіб та приміщень, проведення у селі паспортизації та контроль за дотриманням правил паспортної системи, контроль у селі за дотриманням еміграційного законодавства України.

     Далі – більше. Розділом 17 Статуту передбачено утворення в громаді “Надзвичайного комітету”, на який покладаються функції спеціальних органів судового слідства.

     Трактуючи функціонал такого органу “червонослобідський законодавець” не соромиться сміливих тверджень і називає сільські органи місцевого самоврядування… самопроголошеними!

     Комітету надаються широкі повноваження, як-от право припиняти “неконституційні нормативні акти, неправосудні судові рішення, та постанови самопроголошених юридичних осіб з найменуваннями “державних” органів виконавчої та судової влади та місцевого самоврядування села Червона Слобода”.

Народні депутати з Червоної Слободи

     Реформатори повністю відкидають саму ідею існування органів місцевого самоврядування в своєму селі. Виборча система в тому вигляді, в якому вона зараз існує, статутом теж не визнається: пропонується припинення діяльності виборчих комісій на території "громади”, а з ними і участь населення, як в місцевих, так і в парламентських виборах. Діяльність всеукраїнських політичних партій на території “громади” теж забороняється.

     Гра в політику червонослобідських активістів сягає свого апогею в статтях 358-360 так званого статуту.

     Так, статею 358, як вказано вище, відкидається існування сільської ради, сільського виконкому та ТВК. Їх червонослобідчани пропонують замінити по-своєму: радою, виконавчим комітетом та відповідно виборчою комісією народних депутатів. В довершення як яскраву ілюстрацію подаємо вам в повному обсязі статтю 360 так званого статуту.

     “Створення місцевого самоврядування територіальної громади у селі Червона Слобода є можливим тільки за існування у селі Червона Слобода письмових доказів, якими підтверджується перетворення територіальної громади Українського народу села Червона Слобода, в період з 1.01.2004 р. по 1.01.2014 р., з первинного державного суб'єкту національної держави Україна, у первинний державний суб'єкт, іншої держави, - “самостійної української держави– України”.

     Останнє є неможливим, так як на державній території національної держави - Україна, неможливо створити ще одну державу з іншою назвою “самостійна українська держава – Україна”.

Гра з вогнем

     Цікаво, що сам неформальний лідер реформаторів Віталій Бортник, здається, із статутом не дуже знайомий.

     "Ідея із статутом прийшла два роки тому, відразу після Майдану. Заперечення органів місцевого самоврядування було із самого початку, лише з часом ця думка утверджувалася", - каже Бортник.

     На питання щодо неоднозначності деяких пунктів Бортник говорить, що “документ” “особливо не читав” і переадресовує журналіста до свого товариша Віталія Гузя, якого й називає автором статуту.

     "Територіальна громада – це жителі села. Відповідно - це публічний суб’єкт, і має бути статут громад. Якщо немає статуту – немає дієздатності. Набуваємо дієздатності, коли є статут. Ми виявили, що орган місцевого самоврядування діє за відсутності статуту. Це дуже важлива проблема. Бо право місцевого самоврядування належить територіальній громаді, це передбачено Конституцією, а вже громада може делегувати право відповідному органу, - пояснює Гузь.

     За його словами, після виявлення такого “дисбалансу” якраз і прийшла ідея із статутом, на створення якого пішло близько 1,5 роки.

     "Коли ми дізналися, що нема статуту, то відповідно до статті 143, питання, де взявся орган? Територіальна громада має утворити орган. Ми взяли витяг про нашу юридичну особу: акту немає де-юре, - її ніхто не утворював. Якщо утворював, то тільки як юридичну особу приватного права, - розповідає Гузь

     Для всіх критиків статуту і опонентів в Гузя відповідь одна: щось не подобається – звертайтеся до суду.

     "У чиновників в нас немає підтримки. З ким спілкуюся – всі “за”. У селі, на жаль, багато, хто не розуміє. Кому щось не так, хай звертаються в правоохоронні органи. Якщо всі побіжать топитися, то я не піду, - каже Гузь, додавши, що статут був “прийнятий” 29 серпня минулого року зборами “територіальної громади” чисельністю в 120 осіб.

     Щодо децентралізації, то її червонослобідчанин сприймає виключно негативно, каже, об’єднуватися ні з ким їхня “територіальна громада” не збирається.

     "Об’єднання територіальних громад має бути лише добровільним. Ви тут бачите добровільність? Зустрілися сільські голови, сіли і “порішали”. Передали в область – прийняли в Кабміні. Навіщо нам об’єднуватися? У нас є статут, а в них нема. Об’єднання нічого не вирішує. Це укрупнення громад, а не децентралізація", - вважає Віталій Гузь.

     Звичайно, історію з власною поліцією, судом та й сільськими нардепами спочатку важко сприймати без посмішки. Але все ж ставитися до червонослобідських активістів з іронією і сарказмом, мабуть, небезпечно. Усмішка зникає з обличчя тоді, коли намагаєшся співставити пункти статуту з кримінальним кодексом.

     Так званим статутом передбачається здійснення дій, які містять ознаки злочинів, зокрема, самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи - створення органів народовладдя, комітету виборців, комітету народних представників, бюджетного комітету, рахункового комітету, комітету народних засідателів та присяжних, комітету внутрішніх справ, надзвичайного комітету територіальної громади Українського народу села Червона Слобода.

     "Саме по собі створення якихось комітетів, наприклад, об'єднань громадян, не містить у собі якихось порушень. Але, якщо переглянути повноваження, які передбачаються у Статуті, то випливає ще одна стаття Кримінального кодексу України - створення непередбачених законом воєнізованих або збройних формувань (стаття 260 ККУ – ред.)”, - резюмує юрист, екс-депутат Черкаської міської ради Наталя Даньковська.

     Крім того, статутом визначено повноваження надзвичайного комітету щодо “припинення у селі Червона Слобода самопроголошених юридичних осіб приватного та публічного права з найменуваннями “державних” органів виконавчої та судової влади, місцевого самоврядування та ліквідації наслідків їх неконституційної діяльності.

     "Виникає питання: яким чином будуть застосовуватися вказані норми, і чи не планується вчинення ще одного злочину - дії, спрямованої на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади?” - риторично запитує Наталя Даньковська.

     Юрист говорить, що ідея створення територіальних громад “купкою” людей здається абсурдною, тим більше реєстрація таких статутів.

     “Так, відповідно до статті 140 Конституції України, територіальні громади у нас не створюються жодними рішеннями, вони існують по праву. Усі жителі міста, селища, села, чи групи сіл, що входять до складу ради є територіальною громадою, яка наділена правом на місцеве самоврядування. Більше того, яким чином декілька людей можуть щось створювати і представляти всю громаду? Можна дійти до повного безглуздя і постворювати по 25 територіальних громад в населеному пункті”, - дивується Даньковська.

     На діяльність червонослобідських активістів різко реагує Директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій Черкаської ОДА з громадськістю Сергій Пасічник.

     “Я думаю це має більше відношення до клінічної правової безграмотності та кримінальної відповідальності, - обурюється Пасічник. - Якщо окремим громадянам просто не доходить, що структура держави, її елементів, окремих громад та їх представницьких органів були утворені і легітимізовані через акт проголошення Незалежності, референдум та прийняття Конституції, якщо їм не доходить, що трактувати Конституцію може не кожен кому це заманеться, а Конституційний суд, то про яку правову державу ми тоді ведемо мову?”

     Сергій Пасічник наголошує, що Закон однаковий для всіх.

     “Закон може подобатися чи ні, але якщо ми прагнемо жити по цивілізованим стандартам - то його треба виконувати і змінювати правовим шляхом. Якщо панам реєстраторам хочеться прямої непредставницької демократії в місцевому самоврядуванні – то хай направлять свою енергію на виконання чинного закону про місцеве самоврядування і прийняття багатостраждального закону про місцеві референдуми”.

     У селі від діяльності “активістів” м’яко кажучи не в захваті. Житель Червоної Слободи Андрій Курченко називаєю чоловіків сепаратистами.

     “Хочуть погратися у владу, не вдається законним способом, то вирішили створити свою організацію. Під носом у Черкас свої сєпари. Виходить, це що таке? Червонослобідська народна республіка?, - обурюється фронтовик. – От хотіли перейменувати вулицю Радянську на Іделя (загиблий боєць із села - ред), а у них вистачило наглості зайти до матері загиблого бійця і відмовляти її, щоб вона відмовилася від перейменування. Це однозначно сепаратисти!”

     Андрій Курченко, що працює в обласному військкоматі, розповідає про конфлікт, який у нього виник з Віталієм Бортником.

     "Вони хочуть створити якусь державу в державі, вибрати собі царя. У селі 12 тисяч населення, то вони собі назбирали 120 осіб своїх прибічників і щось вирішують. Якшо я приношу йому (Віталію Бортнику – ред.) повістку, щоб він з’явився у військкомат, щоб він уточнив свої дані. Якщо треба, щоб він пройшов медкомісію, а він на мене кидається з бітою? То про що може йти мова? Який це може бути депутат? Ще й погрожує мені, фронтовику", - обурується Курченко.

     Підсумовуючи, відзначимо, що поява подібної “громади” - далеко не поодиноке явище для нашої країни. Так звані “реєстратори громад” утворюються зараз в різних областях. Фахівці припускають, що подібні організації розгортають свою діяльність для того, щоб підірвати в країні процес децентралізації, щоб перетворити Україну на територію вигідного для когось хаосу. Найбільш сміливі у своїх припущеннях говорять, що через такі от громади стирчать вуха “серйозних людей”, або ж навіть самого Кремля.

    “Ми вже бачимо, що такими “громадами” у інших містах, наприклад у Хмельницькому, скоюються злочини: ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), захоплення державних або громадських будівель чи споруд. На мою думку, це злочинні угрупування, які негативно впливають на економіку держави та підривають основи національної безпеки. Взагалі, мені цікаво, чому державні реєстратори не відмовляють у реєстрації цих “громад”, адже є підстава для відмови: документи суперечать вимогам Конституції та законів України”, - резюмує Наталя Даньковська.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь