Білозірська громада

Черкаська область, Черкаський район

Програма соціально-психологічної підтримки адаптації ветеранів поширюється Черкащиною!

Дата: 19.07.2016 09:01
Кількість переглядів: 562

     Події у країні, учасниками яких стали усі ми, не тільки змінили звичну картину світу, а й обернулися справжніми викликами для фаховості та людяності кожного. Психологи, психотерапевти, психіатри, соціальні працівники з гідністю прийняли ці виклики і відповіли на них професійною активністю. Так виник волонтерський рух, спрямований на допомогу постраждалим під час збройного конфлікту, а разом з ним і інші форми допомоги та взаємодопомоги – навчання, фахова підтримка, міжгалузева взаємодія, інші інституційні, особисті та громадські ініціативи. Консультанти, які працюють з уразливими категоріями населення, в тому числі з учасниками бойових дій, навчилися долати наслідки психічної травми, надавати першу психологічну допомогу, долучилися до поширення серед громадськості наукових знань про вплив травми на психічне здоров'я людини.

     Разом із тим, фокусування уваги лише на психічній травмі та її наслідках часто призводить до того, що спеціалісти пропускають інші, не так яскраво виражені наслідки участі у бойових діях, відгомін так званого «життя на війні». Ці наслідки не є травмою, вони радше є змінами у сприйнятті світу, і вони впливають на перебудову цінностей, на спосіб мислення та емоційну регуляцію поведінки людини, яка повернулася з війни. Так, певні навички та способи взаємодії зі світом були корисними під час збройних сутичок, в режимі конфлікту, але з поверненням до мирного життя такі психологічні «надбання» поступово втрачають свою основну функцію, вже не так добре її виконують. І в цьому ветеранам теж вкрай потрібна допомога.

     У програмі соціально-психологічної підтримки адаптації ветеранів СППА(в) систематизовані і коротко представлені сучасні знання про адаптацію ветеранів до мирного життя, при цьому фокус уваги зроблено не на проблемі, а на ресурсах; саме тому програма багато уваги приділяє феноменам посттравматичного зростання та розвитку психологічної стійкості (resilience).

     Ця програма призначена для ведучих груп соціально-психологічної підтримки адаптації ветеранів СППА(в). Ведучими таких груп можуть бути психологи, соціальні працівники, священнослужителі, вчителі, медики. Важливо, щоб фахівці перед веденням груп за програмою СППА(в) пройшли відповідні навчання у авторів або у тренерів, підготовлених в Інституті психічного здоров'я Українського Католицького Університету (перелік тренерів, у яких можна пройти навчання, можна переглянути на веб-сайті www.ipz.org.ua).

     На чому ґрунтується програма? Основне її наповнення - це ідеї посттравматичного зростання, розвитку стресостійкості, когнітивно-поведінкова модель адаптації. Вказана програма відповідає соціальним потребам, і професійних аналогів їй наразі немає.

     Основна увага у програмі СППА(в) приділяється регламенту занять, мотиваційним інтервенціям стосовно ветеранів, порадам ведучим груп щодо стилю й форм роботи. Особлива увага закцентована на пункті про оцінку потреби у скеруванні за фаховою допомогою (психотерапевтичною, психіатричною, медичною, соціальною тощо).

     Учасники тренінгу в результаті навчань будуть ознайомлені зі структурою та форматом занять, їхнім змістом, детальним покроковим виконанням кожного виду роботи на заняттях, опанують необхідні вправи та техніки.

     Програма соціально-психологічної підтримки адаптації ветеранів призначена як для власне ветеранів (учасників бойових дій, які повернулися до мирного життя), так і для їхніх близьких та рідних людей.

     Ця програма передусім дає змогу учасникам набути знань та умінь, що є корисними при переході від одних життєвих обставин до інших. Вона допомагає швидше адаптуватися до змін, сприяє заміні некорисних стратегій мислення та поведінки на корисні, що відповідають новій життєвій ситуації. Також програма полегшує процес розуміння соціальним оточенням людини, яка адаптується до мирного життя, що, зі свого боку, розширює поле ресурсу у соціумі.

     Наразі упровадження такої програми розпочалося на Черкащині.

     Реалізує програму СППА(в) в області Ігор Озерянський, тренер Регіонального кризового психологічного центру міста Черкаси, БО "Паритет". Так, тренером Центру вже проведені перші навчання для своїх колег. Відбулося навчання спеціалістів у місті Сміла, що пройшли 11-12 липня і зібрали фахівців із навколишніх районів (23 осіби).  Другим ведучим тренером на цьому навчальному заході, разом з Ігорем Озерянським була Тетяна Горобець - тренер Регіонального кризового психологічного центру міста Черкаси, викладач кафедри прикладної психології ЧНУ ім. Б. Хмельницького, кандидат психологічних наук, доцент.

     Загалом Центр планує охопити навчанням більшість обласних фахівців, які працюють з наслідками війни.

     Окрім цього, завданням Центру є створення міжгалузевої мережі та надання інтервізійної та супервізійної підтримки спеціалістам, які працюють з ветеранами АТО.

     За період роботи Регіонального кризового психологічного центру були здійснені поїздки до 8 районів Черкаської області. У кожному районі відбулися півторагодинні зустрічі із ветеранами АТО (групи по 5-10 осіб) з метою просвіти стосовно наслідків перебування у зоні бойових дій та можливостей їх подолання. На зустрічах були присутні спеціалісти районних ЦСССДМ.

     Регламент фахових обговорень включав просвітницьку презентацію щодо наслідків перебування у зоні БД і можливостей їх подолання, інформацію про існуючі програми навчання для спеціалістів, такі, як ТФ-терапія, СППА(в), тренінг навичок швидкого засинання та відновлення, керування гнівом тощо.

     Більшість таких зустрічей показала потребу та готовність спеціалістів до навчання і створення міждисциплінарної мережі. Перші кроки щодо такого об'єднання зроблені.

     Є сподівання, що упровадження в Черкаській області програми соціально-психологічної підтримки адаптації ветеранів слугуватиме не лише розбудові мирного життя для тих, хто віч-на-віч зустрівся з війною, а й сприятиме покращенню структури та якості надання відповідних професійних послуг.

 

Джерело: smcsssdm.ck.ua


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь